Po zelo zanimivem ogledu muzeja smo pot nadaljevali v smeri Cerja, kjer smo se na kratko ustavili še v Štanjelu. Eni so se malo osvežili, drugi smo čas izkoristili še za ogled Ferrarijevega vrta.

Po ogledu Ferarijevega vrta v Štanjelu smo nadaljevali proti Cerjam, mogočni kamniti zgradbi na vrhu brega, ki so jo postavili kot spomenik vsem braniteljem slovenske zemlje. Tam so nas pričakali najprej kosilo (pasulj iz kotla, kot so to nekdaj kuhali vojaki v 1.s.v.), nato pa je sledila zelo zanimiva razlaga turističnega vodnika, ki nam je povedal res veliko zanimivega o samem Krasu in predvsem o dogajanju med 1.svetovno vojno. Prav tako nas je tudi popeljal po notranjosti spomenika.


Pot po planu smo nadaljevali še v smeri Italije, na ogled italjanskega spomenika na žrtve 1.s.v., v Redipuglio. Mogočen spomenik iz preteklega stoletja je nakazoval, da so žrtve te morije bile tudi na drugi strani meje. Tam smo si ogledali ta spomenik bolj od daleč, ker je ta dan bilo izredno vroče. Nekateri so izkoristili prijetno senco dreves in si ogledali muzej orožja v neposedni bližini mesta, kjer smo sparkirali…

Redipuglija je bila tudi naša točka slovesa s člani iz Primorske, ki so se zaradi bližine Krasa, udeležili srečanja članov kluba le za en dan. Vsi preostali, ki smo prišli od daleč, smo prespali v Dijaškem domu v Novi Gorici.












